Pojemniki na suchy lód mogą wspomóc transport szczepionek na koronawirusa 

Opracowana przez Pfizer i BioNtech szczepionka przeciwko COVID-19 musi być przechowywana w temperaturze – 80 st. C., więc transport musi odbywać się na suchym lodzie. Współpracująca z BioNtech bielska firma wyprodukowała specjalny pojemnik. 

Dawid Grzelski, specjalista ds. sprzedaży w bielskiej firmie Enotech GFK Products mówi, że suchy lód nie ma nic wspólnego z lodem powstającym z wody. Otrzymywany jest przez rozprężanie ciekłego dwutlenku węgla, następnie może zostać formowany przez prasowanie, produkowany jest w formie peletu albo kostek. Jego temperatura wynosi – 78,5 stopni C. – Jeśli położymy taki suchy lód np. na biurku, zniknie, nie zostanie po nim kałuża wody, jak po kotce lodu. Suchy lód w normalnych warunkach nie topi się, lecz sublimuje – wyjaśnia specjalista. Coraz częściej suchy lód używany jest np. do czyszczenia różnych powierzchni, zamiast piaskowania. Ma przewagę, to znacznie czystsza metoda, po czyszczeniu np. tapicerki w samochodzie jest znacznie mniej sprzątania. 

Suchy lód stosowany jest także do przechowywania żywności czy preparatów farmaceutycznych. Trzeba stosować specjalne pojemniki. Ich produkcja nie jest prosta. – Taki pojemnik nie może być np. całkowicie szczelny, bo wtedy dojdzie do eksplozji dwutlenku węgla – mówi Grzelski. 

Opracowana przez Pfizer i BioNtech szczepionka przeciwko COVID-19 musi być przechowywana w temperaturze – 80 st. C., więc transport musi odbywać się na suchym lodzie. Eksperci mówią, że trudno im wyobrazić sobie transport 1,3 mld dawek leku do wielu krajów różniących się bardzo warunkami klimatycznymi.  

Zespół inżynierów bielskiej Enotech GFK Product należącej do grupy Enotech pracuje nad nowoczesnymi rozwiązaniami do produkcji i transportu suchego lodu. Przez kilka miesięcy pracujący tutaj specjaliści przygotowywali pojemnik który ma służyć do transportu szczepionek w bardzo niskich temperaturach. Czekają jeszcze na specjalny certyfikat. Firma ma na Śląsku kilka fabryk gotowych produkować takie pojemniki, kolejna fabryka zostanie niedługo w bielskim Hałcnowie, nieopodal siedziby spółki. Zgłaszają się już firmy zainteresowane pojemnikiem. – Na razie nikt nie wie, jak ma się odbywać dystrybucja na terenie Polski, ale liczymy na to, że będziemy mieć w to swój mały wkład i dzięki szczepieniom wrócimy do normalnych czasów – mówi inżynierowie.  

Nie jest jeszcze przesądzone, czy do opanowania pandemii koronawirusa w ogóle potrzebny będzie suchy lód. Jest już kolejna szczepionka, amerykańska firma biotechnologiczna Moderna poinformowała o zakończeniu ostatniej fazy testów swojej szczepionki na COVID-19. Szczepionkę Moderny będzie można transportować w wyższych temperaturach, niż produkt Pfizer i BioNtech.  

https://bielskobiala.wyborcza.pl/bielskobiala/7,88025,26527579,pojemniki-na-suchy-lod-moga-wspomoc-transport-szczepionek-na.html

0 Komentarzy

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *